Komuna e Prishtinës uron mësimdhënësit për ditën e tyre 07 March 2017 13:27

Në 130 vjetorin e hapjes së shkollës së parë shqipe, Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti, bashkë me Drejtoreshën e Arsimit, Arbërie Nagavci, vizituan shkollën “Naim Frashëri” në...

Lëvizja për Bashkim mbështet nismën për shndërrimin e FSK-së në ushtri 07 March 2017 13:25

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot e dorëzoi në Kuvendin e Kosovës projektligjin i cili, pas miratimit në Kuvendin e Kosovës, do të krijojë bazën ligjore për shndërrimin e...

Botohet përmbledhja e dokumenteve të Arkivit të Londrës për demonstratat e vitit 1981 07 March 2017 13:21

U botua nga Instituti i Historisë, publikimi i përmbledhjes së dokumenteve arkivore të Arkivit Kombëtar të Londrës mbi Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë, të autorëve, prof. assoc. dr. Sabit...

Express, sonte në KTV dhe TV Arta 07 March 2017 13:10

Emisioni Express si zakonisht edhe sonte vjen me më të rejat e fundit nga skena vendore dhe ajo ndërkombëtare Në studio, autori i himnit të flamurit kosovar, Mendi Mengjiqi promovon librin e tij “Muzikë...

Haziri: Mësuesit janë njerëzit më të dashur për ne 07 March 2017 13:07

Në organizim të Drejtorisë Komunale e Arsimit, në Gjilan është mbajtur sot një manifestim kushtuar 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, ku kanë marrë pjesë kryetari i Komunës, Lutfi...

Studentët me aksion simbolik para ambasadës së Francës, kërkojnë lirimin e Haradinajt 07 March 2017 13:04

Organizata “Demokracia Studentore” sot ka mbajtur një aksion simbolik para Ambasadës së Francës me anë të cilit ka kërkuar lirimin e ish-komandantit të UÇK-së, Ramush...

Deputetët danezë lënë teknologjinë në shtëpi gjatë vizitës në Rusi 07 March 2017 13:03

Komisioni i Parlamentit të Danimarkës për Politikë të Jashtme ka lënë të gjitha pajisjet teknologjike në shtëpi gjatë vizitës në Rusi. “Lamtumirë telefon i...

Trafik droge drejt Malit të Zi, arrestohet 37-vjeçari 07 March 2017 12:59

Policia e Shkodrës ka goditur një tjetër rast të trafikimit të lëndëve narkotike, duke arrestuar dhe një person në flagrancë. Në afërsi të Pikës Kufitare Hani i Hotit, në...

Greqia e interesuar të investojë në Kosovë, edhe pse s’e njeh si shtet 07 March 2017 12:59

Edhe pse Greqia ende nuk e ka njohur Kosovë si shtet të pavarur, dy Ministritë e Jashtme të Kosovës dhe ajo e Greqisë së bashku me edhe me Odën Ekonomike të Kosovës sot në Prishtinë...

Udhëtimi nëpër botë, 8 rrugët më “të çmendura” të planetit 07 March 2017 12:54

Të lodhshme, të bukura dhe të pambarimta. Ia vlen të paktën të përshkruhen një herë në jetë, thuhet në një shkrim të cilin e transmeton sot “Shqip”, për tetë...

Me rastin e Ditës së Mësuesit, Bajrami vizitoi shkollën “Model” 07 March 2017 12:53

Me rastin e shënimit të 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami me bashkëpunëtorë ka vizituar sh.f.m.u. “MODEL” në...

Debatohet për nevojën e miratimit të Ligjit për partitë politike 07 March 2017 12:51

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka mbajtur tryezë diskutuese mbi nevojën e miratimit të Ligjit për partitë politike në Kosovë. Qëllimi i këtij debati ishte përcaktimi i kritereve minimale...

Express Arte ® 07 March 2017 12:50

Formacionet zyrtare: Trepça ’89 - Prishtina 07 March 2017 12:48

Trepça ’89 dhe Prishtina kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen kryesore të xhiros së 20-të në Superligën e Kosovës. Takimi nis prej orës 13:00 në stadiumin “Riza...

Asnjë i vdekur në ortekun e borës në Alpet Franceze 07 March 2017 12:34

Asnjë person nuk ka pësuar në ortekun e ndodhur në resortin e skive të Alpeve Franceze në Tignes të martën që më parë u raportua se kishte marrë me vete shumë skijues, ka...

Ramadani: Pavarësisht emrit, FSK mund të bëhet Ushtri 07 March 2017 12:28

Eksperti i sigurisë, Burim Ramadani, ka komentuar çështjen e shndërrimit të FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës. Ramadani, përmes një postimi në Facebook, ka...

Koha e lajmeve 07 March 2017 12:25

Bukuroshja e Çamërisë që të lë pa frymë 07 March 2017 12:16

Kjo vajzë kaq e bukur, delikate, elegante është një nga vajzat e Çamërisë e fiksuar në foto në vitin 1873 nga Paskal Sebah. Ajo nuk e sheh në sy aparatin, sepse është një...

SHBA-ja vendos sistemin antiraketor THAAD në Korenë e Jugut 07 March 2017 12:13

Ushtria amerikane njoftoi sot në mbrëmje se ka filluar të vendosë mburojën e tij kundërraketor THAAD në Korenë e Jugut, disa orë pas testeve të reja balistike nga ana e Koresë së...

Pekini do të mbrojë sigurinë e tij, pas vendosjes së sistemit antiraketor në Korenë e Jugut 07 March 2017 12:11

Kina do të mbrojë me vendosmëri sigurinë e saj pas vendosjes së sistemit antiraketor amerikan THAAD në Korenë e Jugut, paralajmëroi sot Ministria kineze e Punëve të Jashtme. “Kina do të...