Kurti premton se do ta ketë primare funksionalizimin e sigurimeve shëndetësore 12 December 2019 12:23

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, premtoi se që në javën e parë të qeverisjes së tij do të fillojë të gjitha përgatitjet me shpejtësi për Sistemin...

USAID-i vlerëson progres në transparencën e gjykatave në Kosovë 12 December 2019 12:19

Gjyqësori në Kosovë ka shënuar rritje të transparencës. Qytetarët përveç që mund të marrin pjesë në seanca, gjykatat publikojnë edhe aktgjykimet në faqet e...

Gmail tani mund të shtojë email në email para se të përcillet 12 December 2019 12:04

Google e ka prezantuar zgjidhjen për situatat kur duhet t’ia dërgoni disa emaila të ndarë përdoruesve të tjerë. Funksioni i ri i Gmail e mundëson opsionin që emailat të bashkangjiten në...

Atalanta i shton vlerë sezonit debutues në “Champions” 12 December 2019 12:03

Skuadra italiane, Atalanta, ka shkruar historinë, pasi ka arritur të kualifikohet në fazën e nokautit të Ligës së Kampionëve në pjesëmarrjen e saj të parë në garën më...

Enisa Bytyçit nga Malisheva çmimi i parë në Tiranë për interpretim të dramës për të rinj 12 December 2019 12:02

Malishevë, 12 dhjetor - Në Tiranë, organizuar nga Shoqata Kulturore Artistike “Jehona Shqiptare”, u mbajt “Festivali i Aktrimit Jehon, Rinia Shqiptare Triumfon”, edicioni i (III) tretë, ku morën...

IKD kërkon nxjerrjen para drejtësisë të sulmuesit të gjyqtarit në Vushtrri 12 December 2019 12:02

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) ka reaguar ndaj sulmit fizik kundër gjyqtarit mbikëqyrës të Gjykatës Themelore në Mitrovicë – Dega në Vushtrri, Rifat Bllata. IKD reagon për...

Kompjuteri më i fuqishëm i Apple kushton mbi 50 mijë dollarë 12 December 2019 11:58

Çmimi fillestar prej 6 mijë dollarësh i Mac Pro’s së ri të Apple mund të duket një çmim i lartë. Por ky çmim fillestar është ‘shumë pak’ krahasuar me 50...

Koha e lajmeve 12 December 2019 11:55

Duke shkuar në shtëpi, dy persona të maskuar e ndalin dhe ia marrin 130 euro 12 December 2019 11:53

Dje në fshatin Besi të Prishtinës, ka ndodhur një grabitje. Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës thuhet se ankuesi mashkull K/Shqiptar raporton se deri sa ishte duke lëvizur në...

Sot s’do të ketë takim mes Kurtit e Mustafës 12 December 2019 11:47

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë të ditur se sot nuk do të takohet me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa. Kurti nuk ka bërë të ditur se çfarë është...

Gropa gjigante e hapur papritmas “përpin” të paktën katër automjete 12 December 2019 11:41

Katër automjete u “gllabëruan” kur një “gropë” gjigante u formua në një vend ndërtimi në kryeqytetin e Brazilit. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të një lokacioni ku...

Ariana Grande e kryeson listën e Billboard për albumet e vitit 12 December 2019 11:39

Albumi i Ariana Grande “Thank U, Next”, e kryeson listën vjetore të albumeve në Billboard. Albumi, i cili i përmban hitet “Thank U, Next” dhe “Break Up With Your Girlfriend, I’m...

Liverpooli i uritur për mbrojtje të titullit të Evropës, me gjithë angazhimin në Premier Ligë 12 December 2019 11:34

Liverpooli është duke luftuar fort për të fituar titullin e parë të Anglisë pas 30 vjetëve, mirëpo ky insistim për t’i dhënë fund pritjes së gjatë nuk ka zbehur ambiciet e...

PDK: Parregullsi të shumta në arsimin parauniversitar në Prizren 12 December 2019 11:33

Partitë opozitare në Prizren pretendojnë se arsimi parauniversitar në këtë komunë është përfshirë nga parregullsitë e ndryshme. Sipas tyre, përgjegjësia për këto...

AVONET akuzon një kompani në Ferizaj se po keqpërdor paranë publike me projekte 12 December 2019 11:27

Rrjeti i OJQ-ve AVONET ka ngritur shqetësimet për cilësi të dobëta të punimeve në asfaltimin e rrugës Rahovicë – Kishnapole, në komunë të Ferizajt. Ky projekt trevjeçar...

Dërgonin armë dhe drogë nga Shqipëria drejt Italisë, 20 të arrestuar në Bari 12 December 2019 11:19

Policia e Barit (Itali) ka arrestuar 20 persona, të cilët akuzohen se kanë trafikuar armë dhe drogë nga Shqipëria drejt Italisë. Sipas “Corriere della Sera”, urdhërarrestet janë ekzekutuar...

KGJK sulmin ndaj gjyqtarit në Vushtrri e cilëson sulm ndaj drejtësisë 12 December 2019 11:12

Këshilli Gjyqësor i Kosovës dënon ashpër sulmin fizik ndaj gjyqtarit mbikëqyrës të Gjykatës Themelore në Mitrovicë, dega në Vushtrri, Rifat Bllata. Këshilli nëpërmjet...

Kënga e Ava Maxit në listën e më të mirave të përzgjedhura nga “The New York Times” 12 December 2019 11:10

“The New York Times” ka publikuar listën e këngëve më të mira të vitit 2019. Ndër to edhe një të Këngëtares me origjinë shqiptare Ava Max. Lizzo, Ava Max dhe Post Malone...

Gjendet një pikturë 44 mijë vjeçare në një shpellë në Indonezi 12 December 2019 10:47

Një pikturë është gjetur në murin e një shpelle në Indonezi, e cila besohet të jetë 44 mijë vjeçare. Në këtë pikturë shihet një buall duke u gjuajtur nga disa...

“Sikur binin nga qielli”, qindra zogj gjenden të ngordhur në rrugë 12 December 2019 10:41

Më shumë se 300 zogj u gjetën të ngordhur, në një rrugë në Anglesey, në Uellsin e Veriut, por ende nuk është e qartë se si ata ngordhën. Një banore e zonës, e cila...