Ofensiva turke kundër kurdëve në Siri, armëpushimi zgjatet edhe me 150 orë 23 October 2019 11:01

Në fund të bisedimeve 7-orëshe në Soçi në Rusi, presidenti rus Vladimir Putin dhe ai turk Rexhep Tajip Erdogan deklaruan se kanë vendosur një zgjatje të armëpushimit prej 150 orësh në...

Njëvjetori i vrasjes se ekstremistit grek Kacifas shton tensionet në Dropull 23 October 2019 11:01

Teksa afron data kur bëhet një vit që nga vrasja e ekstremistit grek Konstantinos Katsifas nga forcat RENEA, rrjetet sociale 'vlojnë' si nga pala greke ashtu edhe nga pala shqiptare. Së fundmi mediat greke...

39 persona të vdekur gjenden në një kamion të ardhur nga Bullgaria në Britani 23 October 2019 11:00

Janë gjendur 39 persona të vdekur në një kontinier kamioni në Thurrock të Essex në Britani. Trupat janë gjetur në një parking industrial kamionësh, raporton Dailymail....

Arrestohet pasi ditën e zgjedhjeve fotografoi votën dhe e publikoi në Facebook 23 October 2019 10:54

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër A.M., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Cenimi i fshehtësisë së...

Ish-presidenti Jimmy Carter shtrohet në spital 23 October 2019 10:43

Ish-Presidenti i SHBA-së, Jimmy Carter u shtrua në spital si pasojë e një rrëzimi në shtëpinë e tij të hënën në mbrëmje, në qytetin Plains të Xhorxhias, njofton...

Haradinaj: Miratimi i rezolutës për vëllezërit Bytyçi mesazh për Serbinë, rruga e vetme është pranimi i fajësisë 23 October 2019 10:41

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se miratimi në mënyrë unanime i rezolutës për vëllezërit Bytyçi, nga Kongresi Amerikan, është një lajm i mirë,...

Prokurimi për ujësjellësin kryesor kthehet në rivlerësim për të tetën herë në Dragash 23 October 2019 10:35

Organi Shqyrtues i Prokurimit ka kthyer edhe një herë në rivlerësim prokurimin për ndërtimin e ujësjellësit kryesor në Komunën e Dragashit. Pos anulimit të njoftimit të Komunës së...

Ndalohet një person për 241g marihuanë 23 October 2019 10:22

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti për Krime të Rënda, ka ndaluar të dyshuarin A.SH., në kohëzgjatje prej 48 orësh, për shkak të dyshimit se tek i njëjti janë gjetur 241...

“Lonely Planet”: Qytetet më atraktive për t'u vizituar më 2020 23 October 2019 10:07

Në top dhjetshen renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qytet gjerman disi i harruar zë vendin e pestë: Ish-kryeqyteti, Bon. Çdo vit...

Arrestohen 4 persona të kërkuar, që ishin dënuar me burgim për vepra penale të ndryshme 23 October 2019 10:01

Policia e Kosovës Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë gjatë 24 orëve të fundit pas një pune operativo-hetimore ka arritur që të arrestojë katër (4) persona të dyshuar, të...

Pendarovski falënderoi SHBA-në edhe shqip për ratifikimin e Protokollit për NATO 23 October 2019 09:57

Shkup, 23 tetor - Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski i ka dërguar letër falënderuese Senatit të SHBA për ratifikimin e protokollit mbi anëtarësimin e vendit të tij në NATO....

Përfitimet nga kontakti me sy 23 October 2019 09:49

Gjatë një bisede njerëzit zakonisht kontaktojnë me sytë nga 30 deri në 60 për qind të kohës. Por, për të krijuar një lidhje emocionale të vërtetë, duhet të jetë...

“Sterlingu është një nga top pesë lojtarët në botë” 23 October 2019 09:46

Ish-mbrojtësi i Manchester Unitedit, Rio Ferdinand beson se Raheem Sterling është një nga pesë lojtarët më të mirë aktualisht në botë. 24 vjeçari anglez shënoi...

Publikohen kërkesat sistemore për PC për Need for Speed Heat 23 October 2019 09:40

Kompania EA i ka publikuar në sajtin e vet kërkesat zyrtare sistemore për PC për Need for Speed Heat. EA e rekomandon përdorimin e procesoreve AMD Ryzen 3 1300X ose Intel Core i7-4790, me 16 GB RAM, raporton Guru3D. Need...

Shqipëria u shpall luftë qeseve plastike, gjobë deri në 100 mijë lekë 23 October 2019 09:38

Qytetarët që do të përdorin qese plastike do të përballen me gjoba. Për këtë qëllim Ministria e Mjedisit ka propozuar ndryshimet në ligj, ku penaliteti shkon deri në 100 mijë...

Shqiptarët më dembelët e Europës, pasohen nga serbët e maqedonasit 23 October 2019 09:32

Vrapi, ecja në natyre apo ushtrime të tjera fizike që shtojnë aktivitetin e frymëmarrjes dhe ritmin e zemër janë një sport i papreferuar për pjesën më të madhe të shqiptarëve,...

Cardi B pjesë e “Fast & Furious 9” 23 October 2019 09:30

Këngëtarja amerikane Cardi B i është bashkuar kastit të filmit “Fast & Furious”. Këtë e ka bërë të ditur aktori Vin Diesel përmes një postimi në Instagram,...

BMW E39 M5 del në shitje për 150 mijë dollarë 23 October 2019 09:29

BMW nuk ka prodhuar shumë kopje të E39 M5 në ngjyrë të kuqe, e për këtë ky ekzemplarë tani kushton 150 mijë dollarë. Ky E39 M5 nuk ka mbrojtës të shumtë nga të gjitha...

Ozuna me rol në “Fast & Furious” 23 October 2019 09:22

Senzacioni latino i popit, Ozuna, e ka fituar një rol të madh në filmin e ri “Fast & Furious”. Vin Diesel, ylli dhe producenti i franshizës, e konfirmoi lajmin e angazhimit të tij të hënën...

Në Britani miratohet substanca e marrëveshjes për Brexit, por shtyhet data e largimit 23 October 2019 09:22

Parlamenti britanik ka votuar në parim rreth një plani për t’u larguar nga Bashkimi Evropian, mirëpo ka refuzuar kufizimet kohore të kryeministrit të këtij shteti, Boris Johnson, me arsyetimin se duhet...