Enver Robelli

Berlini dhe bufeja ballkanike 20 shtator 2018 08:11

Si po rrezikon Gjermania të mbetet në bishtin e ngjarjeve, ndërsa përkrahësit e ndarjes së Kosovës po vazhdojnë fushatën e tyre. Dhe si dështoi Kosova të ndërtojë marrëdhënie...

Mëkatarët e tjerë të Tiranës 13 shtator 2018 08:05

Duke qenë shtet i dobët, Shqipëria nuk ka arritur të ofrojë ndonjë ndihmë gjigante për Kosovën – as para, as gjatë luftës. Madje disa politikanë të Tiranës kanë...

Një votë shqiptare për një Maqedoni tjetër 06 shtator 2018 08:06

Maqedonia ka ende shumë punë për të avancuar të drejtat e shqiptarëve. Përdorimi i gjuhës shqipe në të gjitha nivelet e pushtetit, punësimi i shqiptarëve në administratën...

“Amarone”, “Corona”, bifteku dhe Republika 30 gusht 2018 08:10

Te kultura e ngrënies me para të shtetit shihet më së miri mungesa e kulturës shtetërore “Amarone”, 120 euro, kallamari, 500 euro, 10 litra verë italiane, 1085 euro, “Marchesi de...

Një verë e paharrueshme 19 korrik 2018 08:32

Shënime për fundin e Kupës Botërore të Futbollit. 1. Në ndeshjen e fundit ishte një skenë simbolike. Në Moskë filloi të binte shi dhe shërbëtorët e Kremlinit vrapuan që...

Kur bien maskat në fushën e gjelbër 12 korrik 2018 08:09

Futbolli nuk ka të bëjë asgjë me politikë, - kështu thonë burokratët e FIFA-s. Sigurisht, andaj Kampionati mbahet në Rusi, në këtë oazë të demokracisë. Në pothuaj...

Dentisti nga Damasku 05 korrik 2018 08:12

Rruga e Blend Hamzës - nga kryeqyteti i Sirisë në Universitetin e Zürichut. Ose: një rrëfim mbi refugjatin e shekullit 21 Në fund të javës që lamë pas agjencia e lajmeve Reuters njoftoi se,...

Shkrimtari dhe “ministri i nëntokës” 28 qershor 2018 08:23

Roberto Saviano, autori i njohur i veprave kundër mafisë, përleshet në mënyrë verbale me ministrin italian Matteo Salvini. Ky i fundit ka parashikuar fundin e Evropës. Së shpejti. Roberto Saviano ka shkruar...

Lavdi sportit! 21 qershor 2018 08:08

Ç'është një send i rrumbullakët dhe cila është rëndësia e tij? Shënime parapolitike për futbollin - dhe përgjigjja në pyetjen se çfarë muzike shqiptare dëgjon...

Ujku kundër autokratit: një intervistë për t’u mbajtur mend 14 qershor 2018 08:08

Edhe autokratët djersiten: gazetari austriak Armin Wolf qëndroi i patrembur përballë Vladimir Putinit duke i bërë pyetje të pakëndshme. Për këtë Wolf po lavdërohet gjithandej në...

Plaku, glasa dhe nazistët 07 qershor 2018 08:15

Politikani i së djathtës ekstreme gjermane, Alexander Gauland, është përpjekur të minimizojë krimet naziste në një fjalim para përkrahësve të rinj të partisë Alternativa për...

Në krye të një piramide të korrupsionit 31 maj 2018 08:09

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, i cili iku nga Samiti i Sofjes për shkak të Kosovës, në vendin e tij po përballet me akuza të rënda pas dënimit të disa bashkëpartiakëve të tij për...

Dyert e mbyllura 24 maj 2018 08:13

Samiti i Sofjes vulosi fatin e vendeve të Ballkanit së paku në periudhën afatmesme: zgjerim nuk ka. Por do të ishte tepër sipërfaqësore të akuzohen vetëm Brukseli, Berlini e Parisi për...

Të zemëruar me të zemëruarin e madh 17 maj 2018 08:13

Raportet mes Amerikës dhe BE-së nuk kanë qenë ngaherë më të këqija se tani. Një rast për t'u gëzuar Rusia dhe Kina. Javën që shkoi revista "Der Spiegel" për...

“Shkruaj, sepse përtoj të rrihem” 10 maj 2018 08:40

“Zgjidhja” e problemeve me dhunë, kërcënime, shantazh, intriga e kurthe brutale është specialitet i klikave të korruptuara financiarisht dhe moralisht. Kosova dhe vende të tjera të Ballkanit...

Kryeministri imagjinar i përgjigjet televizionit serb “Unhappy-TV” 26 prill 2018 08:09

Disa përgjigje që një kryeministër i Kosovës do të mundë t’ia jepte një gazetari të Beogradit dhe opinionit serb. Një ndër shakatë cinike serbe kundër Kosovës...

Rokeri i fundit i politikës gjermane 19 prill 2018 08:09

Në 70-vjetorin e lindjes së Joschka Fischerit, politikanit dhe militantit zemërmadh gjerman. Meqë të parët e Joschka Fischerit janë me origjinë nga Hungaria, emri i tij ka ndryshuar, së paku në...

“E pagojë është vetëm dhuna” 12 prill 2018 08:12

Si po i harron dhe injoron Kosova viktimat e luftës. Në vitin 2019 do të bëhen dy dekada që nga masakrat e mëdha në Kosovë të kryera nga policia, ushtria, paramilitarët, serbët lokalë...

Terrori i përditshëm politik i Kosovës 05 prill 2018 08:17

Përpjekja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shou me një pizeveng politik të Beogradit, rrëmbimi i shtetasve turq: klasa sunduese politike e Kosovës po mbijeton falë prodhimit të krizave e...

Një kthesë gjermane? 29 mars 2018 08:16

Mirëkuptim për Rusinë e Vladimir Putinit – kjo ka qenë, pak a shumë, politika e jo pak socialdemokratëve gjermanë të nivelit të lartë. Tani, me ardhjen e Heiko Maas në krye të...