Μεγάλη ισοπαλία μεταξύ Αλβανίας και Κροατίας

3 ι. πριν Gjasulaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
3 ι. πριν Laçiiiiii
Αλβανία - Κροατία

Ο Κλάους Τζασούλα κράτησε ψυχραιμία στο 95ο λεπτό. Χτύπησε σωστά για να εξασφαλίσει τον μεγάλο βαθμό για την Αλβανία στον αγώνα με την Κροατία. Ο απογευματινός αγώνας της Τετάρτης στο Αμβούργο έληξε 2:2. Ήταν ένα από τα καλύτερα και πιο ενδιαφέροντα μέχρι στιγμής στο Euro 2024.

Η Αλβανία είχε προβάδισμα 1:0 και στη συνέχεια η Κροατία προηγήθηκε με 2:1. Όμως στο τέλος οι βαθμοί μοιράστηκαν και έτσι τόσο η Αλβανία όσο και η Κροατία παραμένουν στον αγώνα για περαιτέρω ανέλιξη. Και οι δύο εκπρόσωποι έχουν μόνο έναν βαθμό στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Όλη μέρα γινόταν ποδοσφαιρικό πάρτι στο Αμβούργο. Και η παράσταση στο πράσινο γήπεδο πήγε προς αυτή την κατεύθυνση.

Οι Reds ξεκίνησαν το ματς με τη μέγιστη αυτοπεποίθηση και ελέγχοντας τη μεσαία γραμμή. Στο 11' ο Τζασίρ Ασανί σέντραρε όμορφα μέσα στην περιοχή, ενώ ο Καζίμ Λάτσι με κεφαλιά για το 1:0.

Δεν ήταν όλα αυτά από την Αλβανία στο πρώτο ημίχρονο. Ολοκληρώθηκε η κυριαρχία των Αλβανών παικτών. Στη συνέχεια ο Nedim Bajrami ρίσκαρε, ενώ ο Kristjan Asllani έχασε χρυσή ευκαιρία. Στο τέλος, ο Ρέι Μανάι έκανε κεφαλιά, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας έσωσε την εστία του.

Μετά το πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της Αλβανίας.

Η κατάσταση στο γήπεδο άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Κροάτες παρέταξαν τις επιθέσεις, ενώ ο Τόμας Στρακόσα είχε τουλάχιστον μία καθοριστική παρέμβαση. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο Ταουλάντ Σεφέρι δεν έκανε πάσα για τον Ασλάν αλλά δοκίμασε το σουτ που ήταν πολύ αδύναμο.

Δεν άργησαν να ισοφαρίσουν οι Κροάτες. Ο Αντρέι Κράμαρικ σκόραρε για το 1:1 στο 74ο λεπτό. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Klaus Gjasula σημείωσε αυτογκόλ για το προβάδισμα της Κροατίας με 2:1. Μάλιστα, ο αρχηγός Berat Gjimshiti απέκρουσε ένα σουτ. Η μπάλα χτύπησε τον Τζασούλα στο πόδι και μπήκε στο τέρμα.

Οι παίκτες της Αλβανίας ήταν κάπως χαμένοι σε εκείνη την περίοδο αγώνα και η Κροατία πήρε ξανά ρίσκα.

Ο Sylvinho παρενέβη ενεργοποιώντας τους Arbër Hoxha και Mirlind Daku. Και αυτό έφερε ξανά την αλλαγή της κατάστασης στο γήπεδο.

Η Αλβανία ήταν ξανά επικίνδυνη, ενώ ο Αρμπέρ Χότζα είχε καλή ευκαιρία. Όμως η βολή του σταμάτησε. Το γκολ της ισοφάρισης σημειώθηκε στα επιπλέον λεπτά. Μετά από παρέκκλιση, η μπάλα ήρθε στον Τζασούλα που χτύπησε σωστά για το 2:2 στο 95ο λεπτό.

Το πάρτι στο τέλος συνάντησε τους Ροσονέρι και τουλάχιστον 20 χιλιάδες Αλβανούς φιλάθλους στο γήπεδο. Οι Αλβανοί οπαδοί ουσιαστικά γιόρτασαν όλη την ημέρα, μαζί με τους Κροάτες οπαδούς.

Στις 24 Ιουνίου, η Αλβανία παίζει με την Ισπανία στο Ντίσελντορφ, ενώ η Κροατία συναντά την Ιταλία στη Λειψία.

Gjasulaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 16:53
Κροατία - Αλβανία

Klaus Η Gjasula αναδείχθηκε ισόπαλη 2:2 απέναντι στην Κροατία.

Σκόραρε στα επιπλέον λεπτά.

Προηγείται η Κροατία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 16:35

Το δεύτερο γκολ πέτυχε και η Κροατία. Ο Γκιασούλα σημείωσε αυτογκόλ στο 76ο λεπτό.

Ισοπαλία η Κροατία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 16:33

Η Κροατία ισοφάρισε σε 1-1 στον αγώνα με την Αλβανία.

Ο Αντρέι Κράμαρικ σκόραρε στο 74ο λεπτό.

Μια ώρα παιχνίδι, ο Στρακόσα με καθοριστική υποδοχή

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 16:19
Στρακόσσα

Η Αλβανία προηγείται με 1:0 με 60 λεπτά στο ματς με την Κροατία.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Κροάτες είχαν κάποιες επικίνδυνες ευκαιρίες. Ο Thomas Strakosha είχε μια κρίσιμη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριαρχούν οι Κροάτες.

Λάτσι από την Πεσσκοπία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:49
Qazim Laci

Ο Qazim Laçi σημείωσε το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Αλβανίας με την Κροατία. Ο Λάτσι αξιοποίησε στο έπακρο την ευκαιρία που του πρόσφερε ο Σιλβίνιο. Σκόραρε μετά την όμορφη σέντρα του Γιασίρ Ασάν.

Ο Λάτσι γεννήθηκε στην Πεσκόπη, αλλά κατάγεται από το Λάτσι. Μεγάλωσε στην Ελλάδα, ενώ αναπτύχθηκε στον Ολυμπιακό. Ο 28χρονος έχει παίξει επίσης στον κυπριακό ΑΠΟΕΛ, τον ελληνικό Λεβαδειακό και την Αζαξιό στη Γαλλία. Από πέρυσι βρίσκεται στη Σπάρτα Πράγας στην Τσεχία.

Ο Λάτσι ξεχωρίζει και για τη σπουδαία δουλειά στη μέση του γηπέδου, μαζί με τους Ylber Ramadan και Kristjan Asllan.

Η Αλβανία οδεύει προς τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία.

Έκτακτη Αλβανία, 1:0 μετά το πρώτο ημίχρονο

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:45
LACI

Η Αλβανία λάμπει στο γήπεδο στον αγώνα με την Κροατία. Μετά το πρώτο ημίχρονο το σκορ είναι 1:0 υπέρ των Ερυθρόμαυρων.

Ο Qazim Laçi πέτυχε ένα γκολ στο 11' με ασίστ του Jasir Asani.

Οι Reds έχουν αγωνιστεί σκληρά καθώς έχουν ελέγξει σχεδόν πλήρως τη μεσαία γραμμή, δείχνοντας σταθερή σιγουριά. Καλές ευκαιρίες είχαν και ο Nedim Bajrami και ειδικά ο Kristjan Asllani.

Ο Ασάν έχει διαπρέψει με πάσες, ενώ ο Ρέι Μανάι έχει κερδίσει όλες τις μονομαχίες στην επίθεση.

Οι αλλαγές του Sylvinho ήταν πολύ επιτυχημένες, τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο.

Οι Ερυθρόμαυροι δεν σταματούν, ο Ασλάνι δημιουργεί χρυσή ευκαιρία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:32
Kristjan ASllani

Η Αλβανία δεν σταματάει απέναντι στην Κροατία. Στο 31' ο Κριστιάν Ασλάνι είχε χρυσή ευκαιρία. Όμως ο Κροάτης τερματοφύλακας έκανε μεγάλη απόκρουση.

Το αποτέλεσμα παραμένει 1:0 υπέρ της Αλβανίας.

Η Αλβανία λάμπει

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:17
Laci

Η εθνική Αλβανίας διαπρέπει απέναντι στην Κροατία.

Ο Qazim Laçi σκόραρε για το 1:0, ενώ ο Nedim Bajrami είχε άλλη μια ευκαιρία.

Ακόμα και στην κερκίδα ακούγονται μόνο οι Αλβανοί.

Laçiiiiii

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:11
LACI

Η Αλβανία προηγήθηκε με 1:0 επί της Κροατίας.

Ο Qazim Laçi σκόραρε στο 11'.

Ερυθρόμαυροι οπαδοί διαδήλωσαν στο Αμβούργο κατά της διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Αλβανία-Σερβία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 15:07
Με σεβασμό

«AFSF - μη συνεργάζεσαι με γενοκτονικό κράτος», είναι το κάλεσμα που δημοσίευσε στο γήπεδο του Αμβούργου η ομάδα φιλάθλων Red and Black Fans στον αγώνα Κροατία-Αλβανία στο «Euro 2024».

Η πρόσκληση είναι αφιερωμένη στην Αλβανική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία που έχει υποβάλει αίτηση για τη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για την ηλικιακή ομάδα U21 το 2027 σε συνεργασία με τη Σερβία.

Ο Μόντριτς οδηγεί την Κροατία, παίζουν επίσης οι Πέρισιτς και Κόβατσιτς

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 13:53
Λούκα Μόντριτς

Ο Zlatko Daliq αποφάσισε για μια πολύ έμπειρη ομάδα για τον αγώνα της Κροατίας με την Αλβανία.

Ο Λούκα Μόντριτς θα είναι ο σκηνοθέτης του παιχνιδιού, ενώ πολλά αναμένονται από τους Ιβάν Πέρισιτς και Ματέο Κόβατσιτς.

Στην επίθεση βρίσκεται ο Μπρούνο Πέτκοβιτς, υποστηριζόμενος από τους Αντρέι Κράμαρικ και Λόβρο Μάγερ.

Ο Joshko Guardiol παίζει στο κέντρο της άμυνας.

Ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς θα είναι στη μεσαία γραμμή στο πλευρό του Μόντριτς.

Αλλαγές στην Αλβανία, με ποιον επιτίθεται ο Sylvinho στην Κροατία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 13:41
Sylvinho

Όπως ήταν αναμενόμενο, κάποιες αλλαγές έγιναν στην ενδεκάδα της Αλβανίας για τον αγώνα με την Κροατία.

Κανείς όμως δεν περίμενε ότι ο Rey Manaj θα κερδίσει την ευκαιρία πριν από τον Armando Broja.

Ο Qazim Laçi τοποθετείται στη μέση του γηπέδου, ενώ στην αριστερή πλευρά της επίθεσης θα εμφανιστεί ο Nedim Bajrami. Τα υπόλοιπα παραμένουν αμετάβλητα. Ο Elseid Hysaj λοιπόν ξεκινάει στα δεξιά της άμυνας και ο Arlind Ajeti στο κέντρο της άμυνας.

(4-3-3) – Strakosha: Mitaj, Gjimshiti, Ayeti, Hysaj: Ramadani, Asllani, Laçi: Bajrami, Manaj, Asani.

Το διάσημο Κροάτη μοντέλο προβλέπει τον αγώνα με την Αλβανία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 13:22
Ivana Knoll

Το μοντέλο της Κροατίας που έγινε γνωστό στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, Ivana Knoll, δεν περιμένει τίποτα λιγότερο από τη νίκη επί της Αλβανίας σήμερα.

Κροατία και Αλβανία αναμετρώνται σήμερα από τις 15:00 στον δεύτερο γύρο των ομίλων του «Euro 2024». Και οι δύο ομάδες γνώρισαν ήττες στον πρώτο γύρο από Ισπανία και Ιταλία, αντίστοιχα.

Σε δήλωσή του για την «24sata.hr», ο Κνολ είπε ότι θα βρίσκεται στη Γερμανία μέχρι να παραμείνει η Κροατία. Ελπίζει ότι σήμερα η Κροατία θα κερδίσει 2:0.

«Δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από τη νίκη. Ήρθα την περασμένη Δευτέρα. Θα είμαι μέχρι να είναι οι Κροάτες. Ελπίζω μέχρι το 2:0. «Αν ο Πέτκοβιτς είναι ο σκόρερ, θα εκτελέσει αυτό το χαμένο πέναλτι», είπε.

Κροάτης δημοσιογράφος: Σκληρά απέναντι στην Αλβανία

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 13:19
Αλβανία - Euro 2024

Την παραμονή του αγώνα με την Κροατία, ο Κροάτης δημοσιογράφος που έκανε ρεπορτάζ από το Αμβούργο, Έλβιρ Ισλάμοβιτς, έπλεξε το εγκώμιο της Αλβανίας.

Στην επίσημη ιστοσελίδα της UEFA εκτίμησε ότι η κοκκινόμαυρη εθνική θα είναι μια δύσκολη πρόκληση για τους φαβορί Κροάτες.

«Είναι αλήθεια ότι η Κροατία έχει φοβερή μεσαία γραμμή και καλή ομάδα γενικότερα, αλλά η πρώτη εμφάνιση δεν ήταν πειστική. Παρακολούθησα την Αλβανία εναντίον της Ιταλίας και αυτή είναι μια ομάδα που μπορεί να περιπλέξει τα πράγματα για πολλούς αντιπάλους, συμπεριλαμβανομένης της Κροατίας. Παρά το γεγονός ότι θεωρείται το φαβορί (Κροατία), νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο. Ωστόσο, τα βιβλία της ιστορίας ευνοούν την Κροατία. Στα δεύτερα έξι ευρωπαϊκά ματς τους, δεν έχουν χάσει ποτέ», έγραψε.

Στις πρώτες αναμετρήσεις του Β' ομίλου στο «Euro 2024», η Αλβανία ηττήθηκε 2:1 από την Ιταλία και η Κροατία ηττήθηκε με 3:0 από την Ισπανία.

Οι οπαδοί αρχίζουν να μπαίνουν στο γήπεδο

3 ι. πριν / 19 Ιουνίου 2024 13:13
θαυμαστές

Οι οπαδοί της Αλβανίας και της Κροατίας έχουν αρχίσει να μπαίνουν στο «Volksparkstadion» του Αμβούργου, όταν απομένουν λιγότερο από δύο ώρες από την έναρξη του αγώνα.

Αδελφική γιορτή μεταξύ δύο οπαδών παρατηρήθηκε στους δρόμους του Αμβούργου.