Drenusha Zajmi-Hoxha

Shqiponja me çrregullim bipolar 26 nëntor 2018 08:00

Duket se ky nëntor do të jetë vetëm me gëzime e festa. Pos patriotizmit, që na zë për qafe çdo nëntor, po përjetojmë edhe ditë të lavdishme të futbollit kosovar. Kur...

Ylberi kuqezi 22 tetor 2018 08:20

Hyri vjeshta, e bashkë me të gjërat sikur po qetësohen pas një vere kaotike. Që sipas kritereve kosovare i bie gjendje normale e përditshme. Sidoqoftë, u ndalën darabukët e daullet e shesheve,...

Kosova “for sale” 17 gusht 2018 08:24

Ndonëse menduam se jemi vend i varfër, tezga e Kosovës nuk ka të ndalur. Gjith’ ai bereqet për t’u falur, shitur e vjedhur pa hesap dhe nuk po kryhet kurrsesi. Shit e shit, njëherë çka ishte mbi...

“Tezja” vs. “Daja” 09 korrik 2018 08:00

Rrëfimi shkon përafërsisht kështu: Një mbret dashurohet e martohet me një lypsare, “karallajkë” hesapi. E veshë në dukat dhe e mbush me stoli. E bën mbretëreshë pallati e...

Qeveria + Parlamenti + 18 30 prill 2018 08:00

Jam kah rri gëzueshëm që po afrohet Një Maji, sepse kaluan ditë të tëra dhe nuk ndodhi asnjë lloj skandali në Kosovë. Diçka u rralluan festat, mësimdhënësit ndalën grevat,...

Ç’akorr ke mbjellë 05 mars 2018 09:03

Më në fund ra borë. Kaq e shumëpritur prej të gjithëve, mezi ia doli ta zbardhë tërë vendin për disa ditë, sa për të mos thënë se edhe ajo na harroi si gjithë bota....

Post-paradiso 18 janar 2018 12:32

Barsoleta shkon disi kështu: Një burrë vdes dhe kur shkon në botën tjetër i ofrohet mundësia të zgjedhë nëse dëshiron të qëndrojë në parajsë ose ferr. Ai kërkon...

Minjtë e kanalizimit si “MI 5” 11 dhjetor 2017 09:22

Hymë në kilometrin e fundit të maratonës së zgjedhjeve, të rraskapitur shpirtërisht e financiarisht, dikush me shpresa të mëdha, dikush me zhgënjim të thellë e dikush krejtësisht...

Puna si trashëgimi pellazgo-japoneze 20 nëntor 2017 07:02

Dielli po vazhdon të na ngrohë ndonëse edhe pak javë hyjmë zyrtarisht në dimër. Të gjithë ata që tërë verën ankoheshin në vapë, tani varin buzët për të...

Qitma votën, ta jap botën 16 tetor 2017 08:24

Njerëz mbyllni kufijtë e Kosovës! Asnjë njeri mos e lejoni këndej më! Rrethojeni çdo cep me tela gjemborë e elektrikë, njësoj si kishat e manastiret serbe. Le të kthehet veç kush ka...

Kosovatex Holding 11 shtator 2017 08:56

Fillimi i shtatorit më duket nganjëherë sikur Viti i Ri. Shumica bëjnë plane personale, familjare e profesionale, ca afatshkurtra e ca afatgjata, por kryesisht, deri te vera tjetër, kur vrapojmë sërish pas...

Koha e Hajrie spikericave 18 gusht 2017 12:23

Edhe disa ditë e mbase po shpëtojmë nga këto temperatura të larta, prej të cilave edhe zhapiku ka kokëdhimbje, ndërsa veza piqet në diell. Dy muaj thatësi ekstreme sikur po i përshtatet...

Pesë yje horror hotel 24 korrik 2017 12:04

Diçka nuk është në rregull sivjet. Njëfarë atmosfere bajate verore, pa shumë zhurmë e tollovi, ashtu si na e dëshiron zemra jonë e përvëluar patriotike shqiptare. As nuk dëgjuam...

Supermenat në kafaz 26 qershor 2017 12:20

Më në fund u ndal edhe shiu disamujor, më i mërzitshëm se fushata parazgjedhore. Edhe ndonjë ditë e patëm me zënë myk si popull, megjithëse era ka kohë që po na vjen, si ujë i...

Panairi zgjedhor 01 qershor 2017 08:34

Lajm i mirë. Po fillon Panairi më i madh kosovar, plot me tezga për shitblerje mallrash politike, vendore. Gjithë kjo llojllojshmëri shpirtrash, fytyrash e prapanicash, (jo)karakteresh, marionetash, pakurrizorësh dhe...