Pas 36 vjetësh del nga “zona e shoqërisë”, martohet me shoqen e ngushtë 21 prill 2018 15:21

Jo të gjithë maturantët në shkollën e mesme rastisën të jenë në sallë për ta dëgjuar këngën tradicionale të tyre “Don’t You Forget About Me”. Por disa...

Vetëvendosje thotë se është e vetmja parti që ka shlyer dënimet nga PZAP-ja 21 prill 2018 15:21

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Adnan Rrustemi, është krenuar se partia e tij është e vetmja, sipas tij, që ka shlyer dënimet për shkelje të...

"Serbia nuk ka hequr dorë nga arritja e qëllimeve të veta politike" 21 prill 2018 15:11

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se Serbia nuk ka hequr dorë nga arritja e qëllimeve të saj politike, duke përfshirë...

Emisioni "038" 21 prill 2018 15:10

Ferizaj shënon ditën e Tokës me mbjellje të drunjve dekorativ 21 prill 2018 15:07

Komuna e Ferizajt përmes mbjelljes së drunjve dekorativ ka shënuar sot ditën ndërkombëtare të Tokës. Në këtë aktivitet mori pjesë edhe kryetari i komunës, Agim Aliu, së bashku...

Gjuriq pyet se cili është qëllimi i dialogut nëse i dihet fundi, kërcënon Serbia 21 prill 2018 15:06

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se si mund të dialogohet në qoftë se paragjykohet rezultati i negociatave. Këto komente i bëri duke folur...

BE-ja shpërfill parimet e saj me “trashëgiminë serbe” në Kosovë 21 prill 2018 15:05

Çdo vit, Komisioni Evropian mat punën e Kosovës dhe e vlerëson atë në një dokument pune, që në gjuhën e përditshme quhet edhe Raporti i Progresit (tani së fundmi raporti për...

Koha e lajmeve 21 prill 2018 14:55

India miraton dënimin me vdekje për rastet e përdhunimit të fëmijëve 21 prill 2018 14:55

Qeveria në Indi ka miratuar një urdhëresë ku kërkohet që për rastet e përdhunimit të fëmijëve, të aplikohet dënimi kapital. Kryeministri Narendra Modi ka njoftuar se Ligjit për...

Opozita në Shqipëri e shqetësuar me raportin e DASH-it 21 prill 2018 14:50

Opozita në Tiranë e priti me shqetësim raportin e fundit të departamentit të shtetit. Kryetari i partisë demokratike, Lulzim Basha, tha se raporti është pasqyrë e realitetit të trishtë të...

Marinari shqiptar humb jetën në Britani 21 prill 2018 14:43

Ende nuk dihen motivet e vdekjes së 32-vjeçarit Alfred Ismaili, marinari shqiptar i cili humbi jetën tragjikisht në një port në qytetin lindor anglez të King’s Lynn. Ismaili, nga qyteti i Durrësit,...

Në Suharekë janë mbledhur mbi 800 ton mbeturina për dy ditë 21 prill 2018 14:42

Komuna e Suharekës në kuadër të 22 prillit – Ditës së tokës, për dy ditë rresht ka organizuar aksionin vullnetarë për të pastruar qytetin dhe 42 fshatrat sa i ka kjo...

Memminger Roadster- një vështrim i bukur në të ardhmen përmes së shkuarës 21 prill 2018 14:34

Vazhdimisht thuhet se ditët e Volkswagen Beetle janë të numëruara, por edhe pse ky mund të jetë lajm i keq, shitjet e gjeneratës së tretë nuk kanë qenë edhe aq të mira. Dhe me...

Gjenden dy fëmijët kosovarë që u zhdukën në Gjermani 21 prill 2018 14:31

Dy fëmijët kosovarë, Qëndrim Nimonaj 11 vjeçar dhe Leotrim Nimonaj 13 vjeçar, që konsideroheshin të zhdukur në Gjermani, janë gjetur. Leotrimi dhe Qëndrimi nga e enjtja, 19 prill...

Milani synon transferimin e Manxhukiqit 21 prill 2018 14:26

Milani dhe klube nga superliga kineze kanë shprehur interesim për sulmuesin e Juventusit, Mario Manxhukiq. Manxhukiqi është afër vitit të tretë në Torino, por 31-vjeçari sivjet ka realizuar 10 gola....

Autobusët e rinj vijnë përfundimisht në maj, “Trafiku Urban” s’ka para për ta paguar këstin e parë 21 prill 2018 14:18

Pritjes së gjatë të Trafikut Urban për kompletimin e flotës me 51 autobusë të rinj pritet t’i vijë fundi më maj. Kjo pasi punët e kryera në garazhin e kësaj ndërmarrjeje,...

DASH-i i quan “forca destabilizuese” qeveritë në Kinë, Rusi, Iran e Kore të Veriut 21 prill 2018 14:09

Shtetet e Bashkuara kanë veçuar Kinën, Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut si abuzuese me të drejtat e njeriut, ndërsa qeveritë e këtyre vendeve i ka cilësuar si forca destabilizuese, në...

Ekonomia e Maqedonisë, ende larg mëkëmbjes nga kriza politike 21 prill 2018 14:05

Raporti i Progresit i Komisionit Evropian ka konstatuar një përparim të vogël në ekonominë e Maqedonisë në krahasim me ngecjet e mëdha në të kaluarën, por kjo vlerësohet e...

Tregimi për artin e rrugës në Lindjen e Mesme 21 prill 2018 14:03

“The Man Who Stole Banksy” (Njeriu që vodhi Banksyn), dokumentar për artin e rrugës, që është dhënë premierë të premten në “Tribeca Film Festival” në New York, ngrit...

Avokati i Popullit ndan 4 mijë euro për të blerë 14 telefona mobilë 21 prill 2018 13:53

Institucioni i Avokatit të Popullit ndau 4 mijë euro për blerjen e telefonave mobilë. Zyra e Avokatit të Popullit ka iniciuar procedurat e prokurimit për t’u furnizuar me këta telefona. Për...