Japonia shpreson të ketë lënë prapa problemet që e ndoqën para Botërorit

Japonia shpreson të ketë lënë prapa problemet që e ndoqën para Botërorit

14 qershor 2018 10:45

Përgatitja relativisht rutinore e Japonisë për Kupën e Botës është shkundur në mënyrë dramatike nga vendimi i befasishëm për të shkarkuar seleksionuesin Vahid Halilhoxhiq, dy muaj para Botërorit.

Pasi udhëhoqi Japoninë drejt kualifikimit në Botërorin e gjashtë rresht, boshnjaku u shkarkua dhe u zëvendësua nga ish-drejtori teknik i Federatës së Futbollit të Japonisë (JFA), Akira Nishino, transmeton Koha Ditore.

Presioni është tash te Nishino që të ndërtojë marrëdhënien mes lojtarëve dhe stafit të trajnerëve, dhe të justifikojë vendimin e marrë nga krerët e federatës për të bërë ndërrim trajneri vetëm dy muaj para Botërorit.

Një pjesë e arsyes prapa shkarkimit të Halilhoxhiqit ishte një seri e rezultateve të dobëta në miqësoret që kur përfaqësuesja u kualifikua në Botërorin në Rusi, në gusht të vitit 2017. (Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme