FIFA merr vendimin, Kupa e Botës 2026, në 3 shtete dhe me 48 skuadra

FIFA merr vendimin, Kupa e Botës 2026, në 3 shtete dhe me 48 skuadra

13 qershor 2018 13:46

SHBA, Kanadaja dhe Meksika do të presin finalet e e Kupës së Botës 2026, pas votimit që anëtarët e FIFA-s kanë dhënë të mërkurën në Moskë.

Kupa e Botës është zhvilluar edhe më parë në Amerikën e Veriut, fillimisht në Meksikë në vitin 1986 dhe SHBA në vitin 1994. Për Kanadanë kjo është hera e parë që paraqitet si vend organizator i Kupës së Botës. Në 8 vjet këto tre shtete të Amerikës së Veriut do të përgatisin infrastrukturën e kampionatit Botëror më të madh, me plot 48 skuadra, 80 ndeshje, në harkun e 34 ditëve.

Kandidatura e 3 vendeve të Amerikës së Veriut mori 67% të votave, kundrejt 33% të Marokut.

Komentet

NY-NY14/06/2018 10:16

32 ekipe jane teper, nders 48 e shendrron Kampionatin ne kualifikim. Kush deshiron me shikue Gjermani v. Andorra, apo Luxemburg.

Shto koment

Të ngjashme