Trump insiston në mbajtjen e takimit me Kim Jong-un

Trump insiston në mbajtjen e takimit me Kim Jong-un

22 May 2018 20:29

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se një samit historik me Kim Jong-un të Koresë së Veriut i paralajmëruar për muajin e ardhshëm mund të shtyhet.

Ai po fliste duke marrë Presidentin e Koresë së Jugut, Munin Jae-in, në Shtëpinë e Bardhë për të diskutuar samitin.

Moon ka ardhur "me gjasë t'i tregojë Presidentit Trump çfarë të presë dhe çfarë të mos presë nga Kim", raporton agjencia e Koresë së Jugut Yonhap.

e kaluar, Korea Veriore kishte paralajmëruar se mund të anulojë samitin nëse SHBA-të këmbëngulën në heqjen dorë të armëve bërthamore në mënyrë të njëanshme.

"Nëse kjo nuk ndodh, ndoshta do të ndodhë më vonë”, citohet Trump të thoshte në agjencinë e lajmeve AFP në fillim të bisedimeve të tij me z. Moon.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, ai citohet të ketë hënë se takimit me Kim Jong-un ka "shans të konsiderueshëm", të ndodhte në qershor.

Samiti historik i 12 qershorit është paraparë të zhvillohet në Singapor. Ai pasohet nga takimi historik mes Kim dhe Moon në prill të këtij viti.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme