Merkel takon Putinin, flasin për Sirinë dhe Ukrainën

Merkel takon Putinin, flasin për Sirinë dhe Ukrainën

18 maj 2018 13:52

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin, për të diskutuar rreth konflikteve në Siri dhe Ukrainë.

Udhëtimi i sotëm i Merkelit drejt qytetit rus Soçi është i pari pas një viti, dhe vjen në një kohë të tensioneve në mes të Berlinit dhe Moskës. Gjermania ka dënuar aneksimin e gadishullit të Krimesë si dhe mbështetjen për presidentin sirian, Bashar Assad.

Mirëpo, me të marrë mandatin e katërt, Merkel është duke provuar që të afrohet me Putinin në një përpjekje për të hedhur dritë në krizat afatgjata.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme