Puigdemont emëron pasardhësin e tij për president të Katalonjës

Puigdemont emëron pasardhësin e tij për president të Katalonjës

11 maj 2018 09:47

Madrid, 11 maj – Lideri separatist katalanas, Carles Puigdemont, njoftoi sot nga Gjermania se hiqte dorë nga synimi i rizgjedhjes president i Katalonjës dhe përzgjodhi një prurje të re në politikë, Quim Torra, kandidat si pasardhës i tij.

”Grupi ynë propozon deputetin katalanas, Quim Torra në drejtimin e presidencës së Katalonjës, një rajon i pasur në veri-lindje të Spanjës”, u shpreh Puigdemont në një regjistrim video, duke pohuar se 55-vjeçari do të emërohet në ditët në vijim.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme