Franca e interesuar për zgjidhje politike në Siri

Franca e interesuar për zgjidhje politike në Siri

16 April 2018 22:13

Ambasadori francez në Kombet e Bashkuara, Franco Delatro tha sot se prioritetet e SHBA-së, Britanisë dhe Francës, të cilat sulmuan vendet e dyshuara siriane me armë kimike, duhet të lëvizin drejt gjetjes së një zgjidhje gjithëpërfshirëse politike, për konfliktin shtatëvjeçar në Siri.

Delatro u tha gazetarëve në selinë e OKB-së në New York, se rezoluta e re e Këshillit të Sigurimit, e propozuar nga Franca, Shtetet e Bashkuara dhe Britania në mbrëmjen e së shtunës, përfshin për herë të parë aspektet kryesore të krizës siriane “armët kimike, një qasje humanitare dhe zgjidhje politike”.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme