Rusia thërret takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Rusia thërret takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

14 April 2018 10:26

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se Rusia po bën thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë së OKB-së, për të diskutuar rreth veprimeve që ndërmorën SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca.

Siç raporton Reuters, një zyrtar i shërbimit gjeneral rus, ka thënë se Rusia do ta ketë parasysh vendimitn për të furnizuar Sirinë me sistem raketor S-300, transmeton Koha.net.

Putin ka dënuar sulmin e SHBA-së, Francës e Britanisë së Madhe mbi Siri.

Reuters citon të ketë thënë se me veprimin e SHBA-së, u keqësua gjendja humanitare në Siri dhe gjithashtu shkaktuan dhimbje tek civilët. Gjithashtu, thotë se SHBA-ja ka dëmtuar marrëdhëniet ndërkombëtare.

Deri tani, situata në Damaskus dhe qytetet tjera në Siri është e mirë, ka thënë ky zyrtar.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme