SHBA po shqyrton ndërhyrjen ushtarake në Siri

SHBA po shqyrton ndërhyrjen ushtarake në Siri

12 prill 2018 08:56

SHBA ka pohuar se “të gjitha mundësitë janë në tavolinë”, si përgjigje ndaj atij që besohet të jetë sulm kimik në Siri. Përderisa liderët e Perëndimit ende po peshojnë rëndësinë ë ndërhyrjes ushtarake.

Shtëpia e Bardhë fajëson Rusinë dhe Sirinë për rastin e armëve kimike.

Pentagoni ka pohuar se forcat e Britanisë së Madhe dhe Francës pritet që t’i bashkohen SHBA-së në këtë aksion, për ta dënuar përdorimin e armëve kimike nga Assad, sado që presidenti sirian ka mohuar të jetë pjesë e përdorimit të këtyre armëve në çfarë forme

Aktivistë dhe mjekë bëjnë të ditur se qindra njerëz kanë vdekur në Douma të shtunën e kaluar.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme