Disa nga çështjet e pazgjidhura Kroaci – Serbi

Disa nga çështjet e pazgjidhura Kroaci – Serbi

09 shkurt 2018 14:45

Të hënën kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq udhëton për një vizitë zyrtare në Kroaci. Atje ai shkon me ftesë të kryetares kroate Kolinda Grabar Kitaroviq ndërsa do të takohet edhe me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq.

Medie serbe e quajnë Zagrebin, ku do të qëndrojë ai, terren tradicional të papërshtatshëm.

Këto medie, transmeton Koah.net, përmendin edhe temat që pritet të trajtohen gjatë kësaj vizite, i quajnë shumë të vështira dhe ato përfshihen këto çështje:

Kufiri në lumin Danub

Minoritetet dhe të drejtat e tyre

Proces i kthimi të refugjatëve serbë

Trashëgimia, ndarja e pasurisë së ish – Jugosllavisë.

Juridiksioni territorial

Pensionet.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme