Tillerson thotë se sanksionet mbeten deri sa Rusia të mos tërhiqet nga Krimeja

Tillerson thotë se sanksionet mbeten deri sa Rusia të mos tërhiqet nga Krimeja

07 dhjetor 2017 13:31

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, deklaroi sot në Vjenë se sanksionet kundër Rusisë do të mbeten në fuqi deri sa forcat e saja ushtarake të mos tërhiqen nga Krimeja.

Duke iu drejtuar Këshillit të ministrave të OSBE-së, Tillerson kritikoi ashpër vendimin e Rusisë në konfliktin ukrainas, dhe porositi se SHBA asnjëherë nuk do të pranojë okupimin dhe tentimin për aneksim të Krimesë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme