Aeroplanët luftarakë të SHBA-së pajisen me armë laseri

Aeroplanët luftarakë të SHBA-së pajisen me armë laseri

10 nëntor 2017 20:28

Aeroplanët e aviacionit amerikan së shpejti do të pajisen me laser që do të shkrepin topa të vegjël, shkruan "Live science".

Forcat Ajrore të SHBA kanë nënshkruar një kontratë prej 26.3 milionë dollarë me kompaninë Lokhed Martin.

Qëllimi është të zhvillohen armë laseri që janë mjaft të lehtë të përdoren nga aeroplanët luftarakë.

Arma me laser në jetën reale është e padukshme dhe udhëton me shpejtësinë e dritës, transmeton KosovaPress.

Ajo mund të shkatërrojë raketa, dronë ose automjete.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme