Arrestohet sulmuesi i gazetarit të RAI

Arrestohet sulmuesi i gazetarit të RAI

10 nëntor 2017 15:08

Policia italiane vuri në pranga vëllain e një mafiozi të burgosur, i cili sulmoi dhunshëm një gazetar duke tronditur mbarë vendin.

Piervincenzi kërkonte të dinte nëse familja e tij kishte mbështetur “CasaPound”, një grup i djathtë ekstrem, kur Spada u lëshua mbi të. Edhe pse gazetari i thirri duke i thënë që i kishte thyer hundën, ai vazhdoi ta ndiqte e godiste me shkop.

Përmes një mesazhi në “Twitter”, kryetarja e Bashkisë së Romës, Virginia Raggi e quajti të papranueshme dhunën e klanit “Spada” dhe planifikon të zhvillojë të shtunën në Ostia një tubim kundër dhunës.

“CasaPound” fitoi 9% të votave atje në zgjedhjet lokale të së dielës. Dy vite më parë, i gjithë Këshilli Bashkiak i Ostias u shpërbë, sepse ishte infiltruar tërësisht nga mafia.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme