Juncker thërret Evropën t’i bëjë ballë separatizmit

Juncker thërret Evropën t’i bëjë ballë separatizmit

09 nëntor 2017 17:50

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i bëri thirrje Evropës që në ndërkohë t’i rezistojë separatizmit, ndërkohë që aspiratat e pavarësisë katalunase ndanë thellësisht Spanjën.

Reuters shkruan se matja e fuqisë midis Madridit dhe atyre që mbështesin pavarësinë ka nisur me referendumin e 1 tetorit, në të cilin u votua ndarja nga Spanja, por se ata kanë nxitur ndjenjën separatiste përtej kufijve spanjollë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme