Trump shpall 8 Nëntorin Ditë të Viktimave të Komunizmit

Trump shpall 8 Nëntorin Ditë të Viktimave të Komunizmit

08 nëntor 2017 11:19

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka shpallur ditën e sotme, 8 Nëntorin, si “Dita e Viktimave të Komunizmit” me rastin e 100 vjetorit të Revolucionit të Tetorit në Rusi.

“Para 100 vitesh, regjimi totalitar komunist në gjithë botën kanë vrarë më shumë se 100 milionë njerëz dhe kanë bërë shumë dhunë dhe shkatërrime. Sot përkujtojmë të gjithë ata të cilët kanë vdekur dhe të gjithë ata që vazhdojnë të vuajnë nga komunizmi”, njofton Shtëpia e Bardhë.

Presidenti amerikan ndodhet për vizitë në Azi, ndërsa sot është në Kinë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme