Katalonja shpall pavarësinë nga Spanja

Katalonja shpall pavarësinë nga Spanja

27 tetor 2017 15:35

Parlamenti rajonal i Katalonisë ka shpallur pavarësinë nga Spanja.

Votimi për ndarje nga Spanja do të deklarohet ilegale nga gjykata kushtetuese spanjolle.

Për pavarësinë votuan për 70 deputetë, 10 ishin kundër dhe dy vota ishin bosh.

Deputetët e Partisë Socialiste dhe Parisë së Popullit së bashku me Ciudadanos braktisën sallën si shenjë proteste.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Besa30/10/2017 11:27

Urime, urime!

Hasani27/10/2017 16:05

Urim popullit katalunas. Ne duhet te jemi shteti i pare qe i njeh!

Shto koment

Të ngjashme