Armëpushim në mes të ushtrisë irakiane dhe forcave kurde

Armëpushim në mes të ushtrisë irakiane dhe forcave kurde

27 tetor 2017 15:00

Forcat irakiane dhe ato kurde, Peshmerga, kanë arritur një marrëveshje për t'i dhënë fund luftimeve në Irakun jugor, kanë thënë zyrtarë të mediave të koalicionit të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Një zëdhënës i koalicionit në Bagdad ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters, se marrëveshja për armëpushim vlen për të gjitha frontet e luftës.

Forcat qeveritare të Irakut kishin nisur një ofensivë më 16 tetor, si përgjigje ndaj referendumit për pavarësia nga rajoni i Kurdistanit.

Ofensiva synonte të mposhte terroristët, të shpallur si të tillë nga qeveria qendrore e Irakut.

Provinca ku ishin zhvilluar luftimet, në Kirkukut tash është nën kontroll të forcave irakiane.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme