Botë

Përpara takimit të G20-s, Kina kritikon ashpër SHBA-në dhe NATO-n

 

Kina nisi kritika të ashpra ndaj SHBA-së dhe NATO-s të mërkurën, disa ditë përpara një takimi midis sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm kinez, Wang Yi, shkruan AP.

Komentet e zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme, Zhao Lijian, nënvizojnë marrëdhëniet gjithnjë e më të përçara, së bashku me qasjen gjithnjë e më konfrontuese të Kinës ndaj marrëdhënieve me jashtë.