Së paku 20 të vrarë nga një sulm vetëvrasës në Irak

Së paku 20 të vrarë nga një sulm vetëvrasës në Irak

09 June 2017 15:05

Së paku 20 persona janë vrarë sot dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga sulmi vetëvrasës në qytetin Musajib në Irak, kanë thënë zyrtarë të sigurisë dhe ata mjekësorë.

Sulmuesi e ka aktivizuar jelekun me eksploziv në një treg në qendër të këtij qyteti, që ndodhet në jug të kryeqytetit Bagdad, ka njoftuar policia lokale.

Përgjegjësinë për këtë sulm e ka marrë grupi ekstremist, Shteti Islamik.

Të mbështetura nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, forcat e Irakut janë në ofensivë për t’i përzënë militantët e Shtetit Islamik nga Mosuli, që është qyteti i dytë për nga madhësia në Irak.

Pjesa lindore e këtij qyteti është shpallur e çliruar në muajin janar të këtij viti, ndërsa menjëherë pas këtij zhvillimi, ka filluar operacioni për pjesën perëndimore.

Këto dy pjesë të qytetit ndahen nga lumi Tigër.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme