Macroni në petkun e presidentit hijerëndë

Macroni në petkun e presidentit hijerëndë

02 qershor 2017 10:37

Presidenti djaloshar i Francës tashmë është përballë me presidentin amerikan, Donald Trump, i ka mbajtur homologut rus, Vladimir Putin dhe është përballë për mrekulli me sindikatat franceze të punëtorëve – me krejt këto zhvillime është marrë brenda më pak se tri javësh, shkruan sot Koha Ditore .

Në përpjekje për të hedhur poshtë të gjitha dyshimet sherri i mungesës së përvojës dhe moshës rinore, presidenti Emmanuel Macron, 39 vjeç, është dëshmuar arrë e fortë dhe më i palëkundur se gjatë kohës së fushatës zgjedhore. Dhe kështu, ai po vepron pa ra fort në sy.

Javën e kaluar ia shtrëngoi fort dorën presidentit Trump në takimin e shtatë shteteve më të zhvilluara të botës. Të hënën, si një shuplakë fytyrës Rusisë, ia bëri të qartë vizitorit Putin se Franca e dinte fort mirë se çfarë po bën Rusia në Siri. E paralajmëroi edhe për punën e propagandës së mediave të financuara nga aleatët e Kremlinit.

Macroni ka sfiduar me mirësjellje dhe vendosmëri sindikatat e Francës pas akuzave se ai po shkakton ngufatje në tregun e punës me kodin e ri, që është pjesa më ambicioze e agjendës së tij të brendshme.

(Tekstin e plotë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme