Protestuesit në Indonezi djegin burgun, arratisen 250 të burgosur

Protestuesit në Indonezi djegin burgun, arratisen 250 të burgosur

23 August 2019 09:06

Mbi 250 të burgosur janë në kërkim nga policia pasi arritën të largoheshin nga burgu. Ngjarja ka ndodhur në provincën e Papua në Indonezi.

Të burgosurit arritën të largoheshin, pasi protestuesit të cilët po protestonin për ndalimin e studentëve në qytetin Surabaya me akuzat që ata kishin mosrespektuar flamurin indonezian, dogjën disa ndërtesa përfshirë dhe burgun.

Forca të shumta policie janë dërguar në Papua ku janë planifikuar edhe protesta të tjera.

Të mërkurën, protestat në qytetin Timika që përfshinin rreth 1.000 banorë u bënë të dhunshme ndërsa demonstruesit u përleshën me policinë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme