Vijon saga e arrestimit të opozitarit rus Navalny

Vijon saga e arrestimit të opozitarit rus Navalny

12 June 2019 13:37

Opozitari kryesor i Kremlinit, Aleksei Navalny u arrestua sot nga policia gjatë një marshimi në Moskë në mbështetje të gazetarit Ivan Golunov, i akuzuar për trafik droge përpara se të shpallej i pafajshëm dhe të lirohej një ditë më parë.

Navalny është arrestuar dhe liruar disa herë nga drejtësia ruse.

”Aleksei Navalny është arrestuar”, shkruante në një postim në Twitter zëdhënësja e opozitarit, Kira Iarmych.

Të paktën 94 manifestues u arrestuan sot gjatë një marshimi në Moskë në mbështetje të gazetarit investigativ Ivan Golounov, i akuzuar padrejtësisht për trafik droge , i cili u lirua një ditë më parë.

Rreth 1 000 persona u mblodhën në qendër të Moskës dhe një qiin në qytetin e dytë më të madh të vendit, Shën Peterburg për të protestuar për parandalimin e makinacioneve të policisë në këtë çështje, që ngjalli një mobilizim pothuajse të paprecedentë të shoqërisë civile/ATSH-AFP-ANSA.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme