Ukraina në balotazh, komediani kandidat potencial për fitore

Ukraina në balotazh, komediani kandidat potencial për fitore

21 April 2019 10:07

Ukrainasit do të shkojnë në qendrat e votimit të dielën, ndërsa vendi voton në raundin e dytë të zgjedhjeve kombëtare.

Komediani i televizionit dhe politikani i ri, Volodymyr Zelensky, është në rrugë të mbarë për të shkaktuar një shqetësim politik, me sondazhet e fundit që sugjerojnë një fitore të madhe kundër Petro Poroshenkos, raporton CNN, transmeton Koha.net.

Hyrja e Zelenskyt në garën presidenciale erdhi si një surprizë, duke qenë se ai ndoshta është më i njohur për rolin e tij në serinë e komedisë ukrainase “Shërbëtori i Popullit”, si një mësues i fatit, i cili befas bëhet president i Ukrainës.

Pavarësisht se kandidatura e tij fillimisht është hedhur poshtë si një shaka, arti mund të bëhet realitet, pasi sfiduesi 41-vjeçar gjeti mbështetje nga një elektorat i lodhur nga korrupsioni dhe oligarkia.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme