7 deputetë laburistë braktisin partinë e Jeremy Corbynit

Arlind Sermaxhaj 18 February 2019 21:24

Shtatë deputetë kanë dhënë dorëheqje nga Partia Laburiste për të protestuar kundër qasjes së Jeremy Corbynit ndaj Brexit-it dhe antisemitizmit.

Sipas këtyre deputetëve, Partia Laburiste është institucionalisht anti-semite dhe se ata do të ndiheshin të turpëruar nëse ende qëndrojnë në të, transmeton KTV. Ndërsa kreu i laburistëve Jermeny Corbyn tha se ishte i zhgënjyer me faktin që deputetët ishin ndier të paaftë për të vazhduar punën për politikat që frymëzuan miliona britanikë në zgjedhjet e vitit 2017.

Deputetët nuk do të themelojnë parti të re politike, por do të funksionojnë si grup i pavarur. Dorëheqja e deputetëve ndodh në kohën kur në Parlamentin britanik pritet që të ketë sërish votim për marrëveshjen e Britanisë me BE-në për dalje nga blloku.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme