E përzgjedhura e Trumpit për ambasadore në OKB, tërhiqet nga kandidimi

E përzgjedhura e Trumpit për ambasadore në OKB, tërhiqet nga kandidimi

17 February 2019 20:30

E përzgjedhura e presidentit amerikan për ambasadore në OKB, Heather Nauert, është tërhequr nga kandidatura për arsye familjare, sipas një deklarate të lëshuar nga Departamenti i Shtetit.

Nauert ishte zëdhënëse e Departamentit të Shtetit përpara se Trumpi ta përzgjidhte për ambasadore.

Ajo ishte kritikuar nga demokratët për mungesën e përvojës diplomatike.

“Dy muajt e fundit kanë qenë rraskapitës për familjen time dhe për këtë arsye është në interesin më të mirë që unë të tërhiqem”, tha Nauert në deklaratë.

Shtëpia e Bardhë nuk ka dhënë informacion se kush mund të jetë kandidati i ardhshëm për ambasador në OKB.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme