Uashingtoni kërkon mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit për Venezuelën

Uashingtoni kërkon mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit për Venezuelën

25 January 2019 09:22

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit në OKB në kuadër të krizës që ka përfshirë Venezuelën ndërkohë që protestat vazhdojnë dhe ministri i Mbrojtjes paralajmëroi për një luftë civile.

Misioni amerikan në OKB konfirmoi në një mesazh në “Twitter” se Uashingtoni kërkoi një takim me dyer të hapura të shtunën në orën 09:00 (14:00 GMT).

Nga ana tjetër presidenti venezuelas Nicolas Maduro njoftoi mbylljen e ambasadës dhe të konsullatës së vendit të tij në SHBA, pasi theu marrëdhëniet diplomatike me Uashingtonin që ka njohur opozitarin Juan Guaido si president të përkohshëm.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme