Disa shtete tashmë kremtojnë Vitin e Ri

31 December 2018 20:24

Samoa, Kiribati Zelanda e Re dhe Australia janë shtetet ndër të parat që presin vitin e ri.

Banorët në Zelandën e Re dhe Australi tashmë e kremtuan fillimin e vitit të ri me spektakle fishekzjarrësh.

Nga Kulla Sky 328 metra e lartë në Aukland vizitorët kënaqeshin me mrekullinë e fishekzjarrëve. Zelanda e Re është shteti i parë në botë që kremton vitin e ri.

E, sipas këshillit të kryeqytet në Zelandën e Re, spektakli prej 500 kilogramë mjetesh piroteknike, është më i madhi në hemisferën jugore.

Ndërkaq, stuhia dhe vonesat e shumta të trenave nuk e kanë prishur atmosferën për festë në Sidnej.

Pas Australisë, viti i ri vjen në Japoni, Korenë Jugore, Veriore, Filipine e Kinë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme