Le Pen refuzon shaminë, anulohet takimi me liderin libanez Foto: Reuters

Le Pen refuzon shaminë, anulohet takimi me liderin libanez

21 February 2017 13:44

Është anuluar në minutën e fundit takimi i parashikuar këtë të martë mes Marine Le Pen, kryetare e Frontit Nacional të Francës, dhe autoritetit më të lartë islamik në Liban.

Lajmin e bën të ditur zyra e shtypit e Myftiut të Madh libanez, Abdellatif Daryan. Në një komunikatë sqarohet se kryetarja e ekstremit të djathtë kishte refuzuar të mbulonte kokën me shami, shkruan KP.

Zyra e myftiut ka saktësuar se e kishte lajmëruar në kohë stafin e Le Pen dhe se bëhet fjalë për një masë protokollare të mirënjohur.

“Kemi mbetur të habitur nga refuzimi i zonjës Le Pen, e cila është larguar pa kryer takimin e parashikuar”, thuhet në komunikatë, ku sjellja e kryetares së Frontit Nacional konsiderohet e “papërshtatshme”.

Ndërkohë nga zyra e Le Pen, politikania që është edhe kandidate për presidente në Francë, nuk ka pasur ende një reagim.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme