Zaev e Tsipras, zyrtarisht kandidatë për Çmimin Nobel të Paqes

Zaev e Tsipras, zyrtarisht kandidatë për Çmimin Nobel të Paqes

18 December 2018 21:02

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras u nominuan zyrtarisht për Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2019 për arritjen e Marrëveshjes së Prespës.

Nobelistja, Uided Bushamaui theksoi se ky nominim nuk nderon vetëm dy liderët, por edhe qytetarët e dy vendeve. Ajo shtoi se marrëveshja është mesazh i fuqishëm se kur ka vullnet për dialog, gjithçka është e mundur.

Euro-deputeti nga radhët e Syrizas, Stelios Koullugllu, përcjell lapsi.al, tha se Tsipras dhe Zaev meritojnë Çmimin Nobel, për shkak se marrëveshje që kanë arritur është shembull për zgjidhjen paqësore edhe të konflikteve të tjera në botë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme