Trumpi emëron gjeneralin Mark Milleyn shef të Shtabit të Ushtrisë amerikane

Trumpi emëron gjeneralin Mark Milleyn shef të Shtabit të Ushtrisë amerikane

08 December 2018 20:28

Donald Trump njoftoi sot emërimin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë amerikane, gjeneralin Mark Milley, i cili aktualisht është shef i Shtabit i Këmbësorisë.

Gjenerali Milley, një oficer i shkëlqyer 60 vjeç i diplomuar në Universitetin e Princeton, ka marrë pjesë në luftërat në Irak dhe Afganistan, transmeton kp.

Ai do të pasojë gjeneralin, Joe Dunford, i emëruar në këtë post në 2015 nga Barack Obama për dy vite, dhe i mbajtur në detyrë nga Trump në vitin 2017 për një mandat të dytë dyvjeçar.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme