Rusia nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Ftohtë

Rusia nisi stërvitjet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Ftohtë

11 September 2018 10:46

Rusia nisi të martën stërvitje masive ushtarake me rreth 300,000 trupa, përfshirë edhe ushtarë nga Kina dhe Mongolia, bën të ditur REL.

Stërvitjet janë koduar si “Vostok-2018” dhe do të zhvillohen në lindje të Siberisë deri më 17 shtator.

Stërvitjet e fundit ruse në shkallë të ngjashme janë zhvilluar në vitin 1981, gjatë Luftës së Ftohtë, por Vostok-2018 përfshin më shumë trupa.

Stërvitjet zhvillohen në kohën e tensioneve midis NATO-s dhe Rusisë.

Përkeqësimi i marrëdhënieve të tyre ka nisur prejse Rusia ka aneksuar Krimenë nga Ukraina në vitin 2014.

Stërvitjet do të ndiqen edhe nga presidenti rus, Vladimir Putin.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme