Mogherini bën thirrje për hapje të negociatave me Maqedoninë

Mogherini bën thirrje për hapje të negociatave me Maqedoninë

25 qershor 2018 11:47

Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Federica Mogherini, një ditë para takimit të rëndësishëm të ministrave të BE-së të cilat duhet të merren parasysh një rekomandim për fillimin e negociatave me Maqedoninë, përsëri u kërkoi vendeve anëtare të shpërblejë progresin e Maqedonisë.

“Ju e dini se ne e rekomanduar negociatat me Shkupin dhe Tiranën. Ky proces duhet të bazohet në merita, që do të thotë se kur ka progres ai duhet të njihet dhe të inkurajohen palët. Shpresoj që shtetet anëtare do të marrin vendimin e duhur”, deklaroi ajo.

Mogherini tha se përparimi i Ballkanit Perëndimor është mbresëlënës, duke përmendur nënshkrimin e marrëveshjes së Maqedonisë me Greqinë, si dhe përparimin në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, raporton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

Ministrat e jashtëm të BE nesër në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme duhet të debatojnë për zgjerimin dhe raportet e prillit të Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme