‘Washington Post’: SHBA ka gënjyer për luftën në Afganistan, e përgjakshme dhe e shtrenjtë 10 December 2019 14:25

Gazeta “Washington Post” ka publikuar një raport të bazuar në dokumente konfidenciale të qeverisë amerikane, ku thuhet se tri administratat e Shtëpisë së Bardhë kishin mashtruar publikun...

Dëshira e madhe e njerëzve për të vozitur SUV, po rrezikon të ardhmen 10 December 2019 14:21

Apetiti i madh i njerëzve për të blerë SUV është duke ‘kërcënuar’ përpjekjet e Britanisë së Madhe për të reduktuar emitimin e gazrave, sipas një raporti të...

Aktakuzë pasi iu bashkua ISIS-it dhe detyroi edhe djalin 3 vjeçar të përfshihet në aktivitete të rrezikshme 10 December 2019 14:17

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë - Departamenti Special, kundër të pandehurit V.Q., për veprën penale...

Demhasaj: Kosova ka nevojë për ligjin që financon partitë politike 10 December 2019 14:07

Organizata Çohu së bashku me Grupin për Studime Juridike dhe Politike si pjesë e Koalicionit të OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion 2019 kanë mbajtur sot tryezën e diskutimit “Transparenca...

Bën betimin kryeministrja më e re në botë 10 December 2019 13:49

Sanna Marin mori udhëheqjen e Qeverisë së Finlandës, duke u bërë kryeministrja më e re në botë. Marin, 34 vjeçe, u betua të martën para Parlamentit finlandez. Deri më tash, ajo...

Aeroporti “fantazmë” i Qipros, relike e luftës greko-turke 10 December 2019 13:49

I gjendur pranë Nicosia, kryeqytetit të Qipros, ky aeroport është mbyllur në vitin 1977, 3 vite pas grushtit të shtetit nga nacionalistët grekë dhe ndërhyrjes ushtarake turke. Aeroporti...

Paraqitet edhe një viktimë e princit Andrew 10 December 2019 13:49

Pasi që Virginia Roberts (35) tregoi publikisht se ishte e detyruar të bënte seks me princin Andrew (59), tani është paraqitur edhe një femër e cila pohon se edhe ajo ka qenë viktimë, shkruan Metro....

Ilaçi më i përdorur i diabetit nën hetim: Shkakton kancer! 10 December 2019 13:49

Një ilaç për diabetin COMMON po hetohet për një agjent të mundshëm shkaktues të kancerit, është zbuluar. Metformina, e cila përdoret gjerësisht për të trajtuar diabetin tip 2,...

Veseli pas intervistimit: Lufta e UÇK-së ishte përballje me gjenocidin serb 10 December 2019 13:44

Kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli për rreth tri orë është intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar lidhur me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli nuk...

Rreth botës ® 10 December 2019 13:30

Tottenhami me ofertë për Koulibalyn 10 December 2019 13:18

Skuadra angleze Tottenham ka bërë gati ofertën për shërbimet e qendërmbrojtësit të Napolit, Kalidou Koulibaly, ka shkruar të martën gazeta italiane “Tuttosport”. Bëhet e ditur se...

Vazhdojnë manifestimet kundër reformës së pensioneve në Francë 10 December 2019 13:17

Paris, 10 dhjetor – Sektori i transporteve vazhdon të jetë i bllokuar në ditën e gjashtë radhazi me greva dhe manifestime në mbarë Francën pas mobilizimit që filloi të enjten e...

Popullsia e Greqisë në ulje alarmante 10 December 2019 13:17

Athinë, 10 dhjetor – Popullsia greke ka qenë në rënie të shpejtë që nga viti 2011, viti i parë në të cilin është regjistruar një normë negative e lindjes që nga viti...

Në Prishtinë marshohet për të Drejtat e Njeriut 10 December 2019 13:16

Me moton “Çohu për të Drejtat e Njeriut”, Avokati i Popullit në bashkëpunim me shoqërinë civile në Kosovë, për të tretin vit me radhë marshuan me iniciativën e...

Zjarrfikësit ngrenë shqetësimet për gjendjen e rëndë në punë, frikë se nga janari mbesin pa paga 10 December 2019 13:07

Sindikata e Shërbimit të Zjarrfikësve në një konferencë për media ka ngritur shqetësimin e tyre për gjendjen e rëndë të tyre, ku iu mungojnë pajisjet për punë, siguria, pagat...

“Dnevni Avaz”: Pas vendosjes së taksës, eksporti i BeH në Kosovë ra 97 për qind 10 December 2019 12:52

Pas vendosjes nga autoritetet e Kosovës të taksës 100 për qind ndaj produkteve nga Bosnja e Hercegovina dhe nga Serbia, eksportet e BeH në Kosovë gjatë nëntë muajve të sivjetshëm ka...

Serial: Poldark ® Epis. 8 10 December 2019 12:30

Shpërthimi i Martinezit ka rritur ambiciet e Interit 10 December 2019 12:25

Lautaro Martinez ka pasur një fillim të furishëm të stinorit, duke ngritur Interin në krye të ligës italiane dhe duke rritur edhe shpresat për arritje sa më larg në kupat evropiane nën drejtimin...

Një turk e një shqiptar kapën me drogë në Parkun e Prishtinës, arrestohen 10 December 2019 12:21

Policia e Kosovës dje gjatë ditës ka arrestuar në Parkun e Prishtinës dy persona, një shqiptar dhe një turk pasi që gjatë kontrollimit iu gjetën paketime të vogla me peshë rreth 9...

Juventusi e Interi në garë për Smallingun 10 December 2019 12:17

Skuadrat rivale nga Serie A, Juventus dhe Inter janë futur në garë për shërbimet e qendërmbrojtësit anglez Chris Smalling, ka raportuar të martën e përditshmja italiane “Gazzetta dello...