BMW synon rekordin për shpejtësi me dron Foto: Ilustrim

BMW synon rekordin për shpejtësi me dron

18 mars 2018 14:17

Dronët janë në numër të madh aktualisht në botë.

Me teknologjinë më të re është shtuar edhe gara për rekordin më të shpejtë. Deri tani më i shpejti DRL RacerX. Ai flutoi në shpejtësinë prej263 kilometra për orë, teksa peshon vetëm 800 gramë.

Tani kjo ligë po synon të thyejë rekordin e vet. Prodhuesi gjerman i veturave, BMW, po punon me Drone Racing League që të tejkalojë rekordin për dronin më të shpejtë në botë.

Sipas BMW-së, ky partneritet do të zgjerojë funksionalizimin e kompanisë dhe famën e sportit me dronë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme