Skandali i ri i prodhuesve gjermanë, majmunët u përdorën për t’i testuar efektet e naftës

Skandali i ri i prodhuesve gjermanë, majmunët u përdorën për t’i testuar efektet e naftës

29 janar 2018 20:18

Prodhuesit gjermanë të automjeteve kanë konfirmuar se hulumtuesit i kanë përdorur njerëzit dhe majmunët për t’i testuar efektet shëndetësore të djegies së karburantit.

Volkswagen, BMW dhe Mercedes financuan një studim të vitit 2014, në të cilin majmunët e mbyllur u detyruan të thithnin tymin e lëshuar nga djegia e naftës në një Volkswagen.

E përditshmja amerikane “New York Times” raportoi e para për këtë hulumtim të prodhuesve gjermanë.

Studimi thuhet se ishte pjesë e një përpjekjeje për të dëshmuar se motorët e rinj ishin më të pastër se ata paraprakë, transmeton KTV.

Volkswagen tha se studimi është autorizuar nga Grupi i Kërkimit Evropian për Mjedisin dhe Shëndetin në Sektorin e Transportit.

Ndërkohë, qeveria gjermane i ka dënuar këto testime.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme