BMW-ja investon 400 milionë euro në qendrën e kërkimeve

BMW-ja investon 400 milionë euro në qendrën e kërkimeve

06 tetor 2017 23:45

Prodhuesi gjerman i automjeteve, BMW deklaroi sot se synon një investim masiv prej 400 milionë eurosh në qendrën e saj të kërkimit dhe inovacionit në Mynih.

Gjiganti gjerman deklaroi se ky projekt, që do të krijojë 5000 vende të reja pune në qendrën “FIZ Future” do të përfundojë në vitin 2019, transmeton kp.

“Ndërsa rreth 15000 vende pune do të krijohen deri në vitin 2050”, njoftoi BMW-ja.

“Me një përqendrim në teknologjitë e reja dhe inteligjencën artificiale, një gjeneratë e re inxhinierësh dhe shkencëtarësh kompjuterike do të lindë”, thuhet në komunikatë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme