Motori i Ferrari Biturbocharged V8 fiton çmimin Motori i Vitit

Motori i Ferrari Biturbocharged V8 fiton çmimin Motori i Vitit

21 qershor 2017 23:20

Për të dytën herë me radhë, Ferrari ka fituar çmimin për Motorin e Vitit, transmeton koha.net.

Motori 3.9 litërsh biturbo V8 i cili gjendet në veturën 488 GTB dhe 488 Spider si motori i ngjashëm por turgocharged i modelit California T dhe GTC4Lusso T është zgjedhur si motori i vitit.

Që nga inaugurimi i këtij çmimi në vitin 1999, Ferrai ka regjistruar fitoret më të mëdha se çdo prodhues tjetër i veturave.

Motori i Ferrari 488 GTB prodhon 660 kuaj fuqi ndërsa shpejtësinë nga 0 në 100 e arri për 3 sekonda para se ta arrij shpejtësinë maksimale prej 325 kilometra në orë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme