Sekreti i dizajnit të automobilave elektrikë

Sekreti i dizajnit të automobilave elektrikë

26 shkurt 2017 09:19

Automobilat elektrikë janë më në formë se kurrë më parë, falë rritjes së sasisë së modeleve në dispozicion dhe përmirësimit në performanca – që vërehen te automobilat elektrikë se sa ecin me vetëm një mbushje të plotë.

Në vazhdimësinë e rritjes së këtij tregu elektrik, një hapësirë e veçantë që po përmirëson performancat e automobilave elektrikë është dizajni aerodinamik, shkruan sot “Koha Ditore”. “Forbes” shkruan se për çdo dhjetë për qind reduktim në forcën e “tërheqjes”, që vepron paralel me drejtimin e njëjtë të rrjedhjes së ajrit, rritet distanca e kaluar e automobilit për pesë për qind.

“Tesla” kishte raportuar në vitin 2013 se ka përmirësuar koeficientin e “tërheqjes” mes koncepteve të para dhe të modelit të fundit Model S, për 0.08 shkallë. Kjo vlerësohet se ka ndihmuar që një automobil elektrikë të ecën më shumë se 80 kilometra më shumë se modeli i shkuar, për vetëm një mbushje.

Të gjitha detajet që ulin koeficientin e “tërheqjes” te modelet elektrike po shkaktojnë sfidë të veçantë për prodhuesit e automobilave elektrikë... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme