Renaulti fokusohet në zhvillimin e veturave elektrike

Renaulti fokusohet në zhvillimin e veturave elektrike

20 June 2018 16:28

Gjiganti francez i veturave, Renaulti, do të investojë në katër fabrikat e veta të brendshme, rreth një miliard euro.

Renault së bashku me Nissanin deri më tani ka punuar në teknologjinë për makina elektrike, dhe dy produktet më të suksesshme të kësaj fushe janë Renault Zoe dhe Nissan Leaf, transmeton KP.

Investimi më i fundit ka për qëllim, ndër të tjera, zhvillimin e platformës së re elektrike për përdorim nga ana e Renault-Nissan-Mitsubishi dhe të cilat do të prodhohen në fabrikën Due.

Përveç kësaj, një pjesë e parave synon të dyfishojë kapacitetin e fabrikës Flins, e vetmja në të cilën është bërë Renault Zoe. Po ashtu, plani është për të trefishuar kapacitetin e prodhimit në fabrikë Kleon, i cili do të jetë nga 2021 për të përfunduar një brez të ri të motorëve elektrikë për automjete të energjisë elektrike.

Ky investim është pjesë e planit strategjik ku parashikohen nisja e tetë veturave tërësisht elektrikë dhe elektrizimin e 12 modeleve hibride deri më 2022.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme