Kryeprokurori i Speciales e pranon se s’po luftohet mjaftueshëm korrupsioni 23 January 2020 19:14

Nga vendi i 93-të, ku ishte renditur në vitin 2018 në luftën kundër korrupsionit, Kosova radhitet e 101-ta për vitin 2019. “Transparency International” në Indeksin për perceptimin e...

KDI: Kosova shënon rënie në luftën kundër korrupsionit 23 January 2020 10:26

Instituti Demokratik i Kosovës në një konferencë për media ka publikuar raportin “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019”. KDI-ja thotë se Kosova ka shënuar rënie në...

Dëshmitarët e identifikojnë Gjokiqin për krimin në lagjen “Kristal” të Pejës 20 January 2020 20:21

Shaban Kaliqani këtë të hënë, ka vazhduar dëshminë në rastin kundër të akuzuarit për krime lufte, Zoran Gjokiq. Kaliqani, që është i mbijetuar nga sulmi në lagjen Kristal...

Kërstiq dhe Shabanaj e mohojnë fajësinë për krime lufte në Nerodime 20 January 2020 19:17

Një shqiptar dhe një serb, të dyshuar për krime lufte ndaj civilëve në Nerodime të Ferizajt, kanë dalë para Gjykatës Themelore në Prishtinë këtë të hënë. Zlatan...

Prishtina s’ka përfunduar hartën zonale, edhe pse nisi hartimin më 2018 19 January 2020 19:49

Komuna e Prishtinës nuk e ka përfunduar hartën zonale që nga viti 2018, kur kishte nisur hartimi i saj. Opozita thotë se një ndër dokumentet më të rëndësishme për planifikimin...

Dy vjet nga vrasja e Ivanoviqit, Rakiq kërkon që në hetim të përfshihen edhe ndërkombëtarët 16 January 2020 19:29

Duke ndezur qirinj e duke vënë lule në vend të ngjarjes, në Mitrovicën Veriore, është kujtuar politikani Oliver Ivanoviq, në dyvjetorin e vrasjes së tij. Nderime për serbin e vrarë...

Dështon sërish seanca gjyqësore ndaj Darko Tasiqit për krimet në Krushë 15 January 2020 20:22

Një gazetar britanik pritet që muajin e ardhshëm të dëshmojë për ngjarjet dhe atë çfarë kishte parë në Krushë të Vogël, para 20 vjetësh. Që nga prilli i vitit...

Prokuroria Speciale paralajmëron zhvillime të reja në hetimet për masakrën e Reçakut 15 January 2020 19:07

Hetimet për masakrën e Reçakut, nisën majin e vitit të kaluar, 20 vjet pas luftës. Prokurorja e rastit, Drita Hajdari, ka thënë se deri tash kanë mbledhur raportet e autopsisë të viktimave...

Të mbijetuarit e Reçakut në kërkim të vazhdueshëm të drejtësisë 14 January 2020 19:08

67-vjeçari Ismet Emini u mbijetoi plagëve që kishte marrë në kraharor dhe në këmbë para 21 vjetësh në masakrën e Reçakut. Por, tmerri i 15 janarit të 1999-s, i ka mbetur para...

Opozita e Prizrenit kërkon shkarkimin e drejtorëve komunal me aktakuza 10 January 2020 19:26

Për mostransparencë dhe performancë të dobët, e ka akuzuar Partia Demokratike e Kosovës, kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka. Kryetari i degës së kësaj partie në këtë qytet, Shaqir...

Aktakuzën për vrasjen e katër anëtarëve, familja Nuhaj e cilëson të vonuar 09 January 2020 20:21

Kujtime të këqija ka Ali Nuhaj, sa herë kthehet në këtë vend, në Nerodime të Epërme, ku forcat serbe më 26 mars 1999, ia pushkatuan babanë Osmanin, vëllanë Brahimin dhe dy djemtë...

Limani, që humbi 3 anëtarë të familjes në luftë, thirret si dëshmitar nga Specialja 08 January 2020 19:15

Ish-pjesëtari i UÇK-së, Agron Limani, ka humbur babanë, vëllanë dhe xhaxhain në masakrën e Krushës në kohën e luftës. 20 vjet pas, Limani ka marrë ftesë nga Zyra e Prokurorit...

Mospunësimi i 20 bursistëve të BE-së në institucione, rrezikon përkrahjen 07 January 2020 19:12

Albian Krasniqi, me të përfunduar studimet në Angli, shtatorin e vitit të kaluar u kthye në Kosovë. Që nga atëherë, Krasniqi, i cili është përfitues i programit Skema e...

Gjakovarët s’i duan në qytetin e tyre “kriminelët serbë” 06 January 2020 19:27

Që nga paslufta mëngjesin e çdo 6 janari, Asllan Smajli e kalon para Kishës Ortodokse në Gjakovë. Smajli ka 20 vjet që jeton me mallin për vëllain dhe nipin, të cilët i humbi gjatë...

FDH: Gjatë 2019-s, s’pati përparim në hetimin e dënimin e kryesve të krimeve të luftës 05 January 2020 19:06

Vetëm dy persona janë dënuar për krime lufte gjatë vitit 2019, një shqiptar dhe një rom. Remzi Shala, i njohur me nofkën “Molla e Kuqe”, fillimisht u dënua me 14 vjet burgim nga Gjykata...

435 të burgosur kishin bërë kërkesë për falje nga presidenti, u falën vetëm tre 02 January 2020 19:13

Nga 435 të burgosur sa kishin bërë kërkesë për falje në Zyrën e Presidentit, vetëm tre janë falur këtë fundvit. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me anë të...

20 vjet pas, familjarët e të pagjeturve thonë se s’po bëhet sa duhet për kthimin e trupave 30 December 2019 19:27

Nysrete Kumnova është e zhgënjyer që po e përmbyll vitin 2019 pa ndonjë rezultat sa i përket çështjes së të pagjeturve. Kumnova tha se janë të indinjuar se institucionet e...

Haradinaj në Polici, thotë se ajo është e gatshme për ofrimin e sigurisë në vend 26 December 2019 19:56

Duke folur për terrorizmin dhe ndikimin rus, kryeministri Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Policia e Kosovës të jetë vigjilente në ruajtjen dhe ofrimin e sigurisë në vend. Haradinaj në...

Ngec ofrimi i shërbimeve sociale - shkak numri i vogël i të punësuarve dhe mungesa e buxhetit 25 December 2019 21:10

Qendrat për punë sociale në Kosovë, kanë dështuar të ofrojnë shërbime të duhura, ka vlerësuar Avokatit i Popullit. Mungesa e stafit e buxhetit si dhe një varg problemesh tjera, sikurse...

Në 8 prej shkollave të Gjilanit uji është i kontaminuar, kërkohet pastrimi i puseve 24 December 2019 20:19

Që nga funksionimi i saj, shkolla fillore “Ibrahim Uruqi” në Bresalc të Gjilanit, në mungesë të rrjetit të ujësjellësit furnizohet me ujë nga puset në këtë...