Dy ministri shpërfillin vendimin për pezullimin e drejtorit të AKK-së

Dy ministri shpërfillin vendimin për pezullimin e drejtorit të AKK-së

17 maj 2018 06:45

Ministria e Administratës Publike dhe ajo e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë nuk po i zbatojnë dy vendime të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës (KPMSHCK) rreth përzgjedhjes së drejtorit të Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve (AKK), institucion që vepron në kuadër të MASHT-it, shkruan sot Koha Ditore.

Më 19 shtator të vitit të kaluar, KPMSHCK-ja ka nxjerrë vendim për pezullimin e drejtorit të AKK-së, Lah Nitaj, nga kjo pozitë.

Vendimi i është përcjellë kryeministrit Ramush Haradinaj, ministrit të Administratës Publike, Mahir Yaggcilar dhe ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi.

Ky vendim është marrë pas dy ankesave që janë adresuar në këshill rreth procedurave të përzgjedhjes së Nitajt si drejtor i Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve.

(Më shumë lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme