Hoxhaj mirëpret përpjekjen e Rumanisë, por i kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës

Hoxhaj mirëpret përpjekjen e Rumanisë, por i kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës

08 mars 2018 21:20

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka kërkuar nga Rumania njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Përmes një postimi në twitter Hoxhaj tha se “Romania duhet t’i bashkohet shumicës së shteteve të BE-së që e kanë njohur Kosovën”, duke shtuar se mirëpret interesimin e secilit shtet anëtar për të kontribuuar në normalizimin e raporteve Kosovë Serbi.

Këto komente Hoxhaj i bëri pas vizitës së Vuçiq në Rumani dhe deklaratave të publikuara ku presidenti rumun shprehu gatishmërinë të kontribuojë në “gjetjen e një zgjidhje në mes Kosovës e Serbisë”.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme