Pacolli në konflikt interesi

Pacolli në konflikt interesi

10 nëntor 2017 07:44

Behgjet Pacolli është pronar i kompanisë “Mabco Construction”, e cila në Arbitrazh zhvillon betejë juridike kundër Qeverisë.

Është zëvendëskryeministër i parë i kësaj qeverie dhe ka aksione në 13 kompani në Kosovë e në disa të tjera jashtë vendit, shkruan sot Koha Ditore.

Pacolli nuk i ka përfillur dispozitat ligjore, të cilat u kërkojnë zyrtarëve të lartë publikë që, menjëherë pas zgjedhjes ose emërimit, të transferojnë te persona të besuar të drejtat e udhëheqjes së ndërmarrjeve që i kanë në pronësi.

Në një nga bizneset e tij kanë thënë për Pacollin se ai kurrë nuk ka menaxhuar me kompanitë që i ka në pronësi, prandaj kanë konsideruar se nuk ka pasur nevojë ta bëjë transferimin që ia kërkon ligji.

Gazeta ka siguruar të dhëna zyrtare që e vërtetojnë të kundërtën... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

kucka e begjit10/11/2017 10:25

behgjeti eshte aksionar ne krejt keto kompani, nuk i menagjon drejt per drejt ato.... problemi jon eshte qe krejt politikanet i kemi qishtu, nuk perfaqesojn ideologji e vlera te komunitetit qe i voton, por jan biznismena te kamuflum ne politikana.

Shto koment

Të ngjashme