Mali i Zi zhvendos kufirin në drejtim të Kosovës

Mali i Zi zhvendos kufirin në drejtim të Kosovës

25 tetor 2017 07:16

Mali i Zi, njëanshëm, i kontrollon edhe tetë mijë hektarët e territorit të Kosovës që pretendohet t’i kenë kaluar fqinjit perëndimor nëpërmjet Marrëveshjes së firmosur nga Qeveria e mandatit të shkuar, dokument që nuk ka kaluar procedurat kushtetuese për të hyrë në fuqi, shkruan sot Koha Ditore.

Prishtina zyrtare është duke e toleruar këtë realitet që është në terren.

Dëshmitarë të zbatimit në praktikë të dokumentit që nuk e ka statusin e marrëveshjes ndërkombëtare, janë edhe anëtarët e rinj të Komisionit shtetëror për shënimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror. Një ditë më parë ata ishin në terren, në kuadër të procesit të verifikimit të vijës kufitare. Ata kanë parë se si autoritetet malazeze ushtrojnë kontroll mbi territorin që pretendohet se i takon Kosovës.

Shpejtim Bulliqi, kryetar i Komisionit, ia ka konfirmuar këtë gazetës.

(Tekstin e plotë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Ari26/10/2017 11:05

Zotri pacolli te pergezoj per punen me sa duket qeverije e me pash me ka shkel ne drras te kalbur e tash veshtir asht mu permirsu gabim Edhe pse ju z .pacolli jeni shum puntor e ki merita t mdha ne populli syt nga ju i kem

Shto koment

Të ngjashme